Covid-19 Kapsamında Güzellik Salonlarında Alınan Önlemler Nelerdir?

Covid-19 Kapsamında Güzellik Salonlarında Alınan Önlemler Nelerdir?

Dünya genelinde etkisini gösteren ve günlük yaşamı her yönden felç eden Covid-19, solunum yoluyla hızla bulaşan bir virüs olduğu için pek çok farklı alanda önlemlerin alınmasına neden olur.

Yayınlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi açıklamalarına göre pandemi kapsamında alınan korunma tedbirleri ve önlemler arasında güzellik merkezlerine yönelik de maddeler bulunuyor. Bu tarz merkezlerde ki önlemler sebebi ile dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da şu şekildedir;

  • Herhangi bir güzellik merkezine gidileceği zaman randevu alınmalıdır. Bu sayede de kalabalık oluşmasının önüne geçilir.
  • Bu tür iş yerlerinde çocuklar ya da refakatçiler olmamalıdır.
  • Çalışanlarla tokalaşma gibi herhangi bir temasta bulunulmamalıdır.
  • İş yerinde kullanılan aletlerin tamamı kişiye özel olmalıdır. Eğer böyle bir kullanım söz konusu değilse, her müşterinin ardından kullanılan araç gereçlerin steril hale getirilerek tekrar kullanılması gerekir.
  • Müşteri alanı düzenli olarak temizlenerek dezenfekte edilmelidir.
  • Her müşterinin ardında 20 dakikalık mola verilmelidir. Bu süreçte içerisi havalandırılmalı ve dezenfekte edilmelidir.
  • Çalışanlar, kullandıkları cep telefonlarını soyunma odasında bırakmalıdır ve müşteriye temas etmeden önce ellerini steril hale getirmelidir.

Tüm bu konularda dikkatli davranıldığı sürece virüs konusunda maksimum koruma sağlanır ve virüsün yayılımı mümkün olduğunca engellenir.

Müşteri – Çalışan Sohbetlerine Şimdilik Son Verilecek

Güzellik merkezi deneyimleri söz konusu olduğunda çalışanlarla müşterilerin sohbetlerinin oldukça hararetli olduğu bilinir. Bununla birlikte Covid-19 virüsü, bu konuda da yasaklar getirir. Bu tür iş yerlerinde sohbet yasaklanarak bir an önce alınan hizmetin gerçekleştirilmesi gerekir.

Müşterilerle çalışanların sohbeti yasaklanarak gereksiz iletişimin önüne geçilir. Ayrıca müşteri ve çalışanlar dışında kimse mekanda bulunamayacağı için çay, kahve eşliğinde yapılan muhabbetlerin bir süre için son bulacağı kesindir.

Sadece sohbet için değil, gerekli durumlar da bile müşterilerin ve çalışanların sessiz konuşması gerekir. Ayrıca bu konuşmaların mümkün olduğunca kısa olmasına özen gösterilmesi önemlidir.

Fön Makinesi Kullanımı Asgari Düzeyde Olacak

Covid-19 solunum yoluyla bulaşan bir virüs olduğu için güzellik merkezlerinde fön makinesi kullanımı minimum düzeye indirilir. Çünkü bu tür cihazlar yüksek hava akımı yaratır ve havada bulunan virüsleri ve zararlı bakterileri hareket haline getirir.

Diğer bir yerdeki müşterinin bulunduğu yerdeki havanın sizi etkilememesi için bu tür cihazların kullanımına özen gösterilmelidir. Şayet zorunlu kullanım söz konusu ise yavaş ve dikkatli hareket edilmelidir. Cihaz en düşük ayarda kullanılarak hava akımı düşük düzeye indirilmelidir.

Şayet bu konuda dikkatli davranılmadığını görürseniz muhakkak kuaför çalışanlarınızı uyarmanız gerekir. Aksi takdirde sağlığınız konusunda ihmalkar davranmış olursunuz.

Güzellik Merkezlerinde Eldiven Kullanımı Şart Değil

Güzellik merkezleri için alınan önlemler konusunda en çok merak edilen konulardan biri de eldiven kullanımıdır. Market, restoran veya sağlık kurumları gibi birçok yerde kullanımı zorunlu olan eldivenler, güzellik merkezlerinde zorunlu değildir.

Titiz bir çalışma gerektiren işlemler için kuaförlerin eldiven kullanımı önerilmez. Bununla birlikte ellerini düzenli olarak steril hale getirmeleri çok önemlidir. Ayrıca kalıcı makyaj veya farklı iğneli uygulamalarda eldiven kullanılması iki taraf içinde işlemin daha hijyenik olmasını sağlayacak bir unsur olur.

Bununla birlikte maske kullanımı halen zorunludur. Sadece yapılan işlemin türüne göre maskenin çıkarılması gerekirse bu konuda ayrıcalık söz konusu olur. Bu tür işlemlerin dışında hem müşteriler hem de çalışanlar maske kullanımına özen göstermelidir.

Tüm bunlara ek olarak iş yerindeki tüm araç gereçlerin düzenli aralıklarla steril edilmesi gerekir. Özellikle el terminali üzerinden ödeme yapan müşteriler olduğunda her temasın ardından terminal steril hale getirilmelidir. En önemlisi ise iş yeri sık sık havalandırılarak im mekandaki hava tazelenmelidir. Bu sayede güzellik merkezlerinde oluşabilecek sorunların önüne kolaylıkla geçilebilir.

Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.Tanı ve tedavi mutlak bir doktor tarafından yapılması gereken son derece ciddi işlemlerdir.

Kampanyalardan Haberdar Olun

Tüm Hakları Saklıdır.