Selülit Nedir? Selülit Nasıl Geçer?

Selülit, cilt üzerinde yağ hücrelerinin deri tabakaları arasına çıkması sonucunda oluşan çukur ve yumru görüntüsüne verilen genel bir isimdir. Çoğu zaman portakal kabuğu görünümünü andırır. Günümüzde kadınlarda ortalama %80 ile %90’nı oranında görülür. Erkekleri de etkileyen bu durumun çoğunlukla kadınlarda ortaya çıktığı gözlemlenir.

Selülit oluşumunun tam anlamıyla geçmesi mümkün değildir. Fakat sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, selülit gelişimini oldukça yavaşlatır. Aynı zamanda ortaya çıkma ihtimallerinin de azalması noktasında etkili olur. Özellikle düzenli bir şekilde egzersiz yapılması ve sağlıklı diyetler, selülit görüntülerini azaltma konusunda fayda sağlar. Yağ, tuz ve karbonhidrat tüketimi fazla olan kişilerde selülit oluşumu daha sık görülür. Tıp uzmanları, selülit tedavi etme konusunda ciddi şekilde araştırmalar yapar. Bu noktada uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Aynı zamanda doktor tarafından tavsiye edilmesi üzerine, selülit görüntülerini azaltmak için birtakım ilaçlar kullanılabilir. Ancak bu tarz ilaçlardan verimli sonuçları alabilmek için minimum 6 ay süreyle kullanılması gerekir. Daha kısa süre içinde fayda görmek için bazı cerrahi işlemler yapılabilir. Fakat bunların da etki oranları noktasında net bir durum söz konusu değildir. Selülitlerin giderilmesi noktasında bazı medikal uygulamalarda vardır. Bunlar oluşumun olduğu yere ve kişiye göre değişebilir. Bu sebeple bu tarz uygulamalarla selülitlerin giderilmesinde bu konuda uzman kişilerle görüşülmesi sonuçların başarısı açısından önemlidir. Selülit tedavileri konusunda uzmanlarımızdan her zaman detaylı bilgi alabilirsiniz.

Selülit Neden Oluşur?

Tıp dilinde hidrolipodistrofi olarak adlandırılan selülit, üst derinin altında metabolik veya kalıtımsal sebeplerle oluşan, dolaşım bozukluğundan kaynaklanan yağ ve su tutulması ile ortaya çıkan anormal oluşumlar. Cildin elastikiyetinin azalması, bölgesel olarak yağ birikiminin olması, cildin kalınlığının artmasının yanı sıra dolaşım bozukluğu da selülit oluşmasına neden olur. Bu oluşum fazla kilo ile bağlantılı olsa da zayıf kişilerde de ortaya çıkabilir.

İlginizi Çekebilir: LPG Endermologie Alliance

Selülit Dereceleri Nelerdir?

Cilt üzerinde portakal kabuğu gibi bir görünümle kendini gösterir. Elle dokunulduğu zaman cilt pütürlüdür ve sertleşmiş haldedir. Ayrıca selülitin derecesine göre de tipleri değişir. Selülitlerin içerisinde yağ hücreleri olmasına rağmen yağ dokusu değildir. Özellikle de östrojen hormonu bu durumu tetikler. Bu sebeple de kadınlarda erkeklere göre daha sık ortaya çıkar. Selülitin nedenleri anatomik olabildiği gibi, metabolik, genetik veya yaşamsal alışkanlıklar sebebi ile olabilir. Ayrıca sağlıklı vücutlarda bile ortaya çıkarken, egzersiz ya da diyetlerde uygulansa bile etkili olmayabilir. Yapılan araştırmalar kadınların ergenlikten sonraki dönemlerinde selülit çıkma oranın %80-90’a vardığını gösterir. Yaş ile birlikte derinin incelesi, gevşemesi de çıkma riskini artırır. Açık tenli kadınlarda da daha sık ortaya çıktığı da görülmüştür. Profesyonel vücut bakımı işlemlerinin periyodik olarak yaptırılması istenmeyen görünümlerin ortaya çıkmaması açısından önemlidir Bu konuda bizi arayabilir, uzmanlarımızdan detaylı bilgileri rahatlıkla alabilirsiniz.

Selülit Masajı Nedir, Nasıl Yapılır

Selülit sorunundan kurtulmak, bakım veya tedavisini yapmak için neden oluştuğunu, selülitin vücuttaki dağılımını ve ne düzeyde bir selülite sahip olunduğunun belirlenmesi önemlidir. Selülitler 3 derecedir.

1.Derece: Portakal kabuğu gibi görünür, özellikle de cildin elle sıkışmasında daha belirginleşir. Bu tip selülitler genç kızlarda sıklıkla gözlenir. Tedavisi kolaydır. Krem veya masajlar ile hafifleyebilir.

2.Derece: Genellikle bacak bacak üstüne atıldığı zamanlarda ya da ayakta durulduğunda bacaklarda hareli bir görünüm şeklinde görünür. Sıkıştırıldığı zaman portakal kabuğu yüzeyine benzeyen tümsekler daha da kendini gösterir. Bacakların yanı sıra basen ve kalçalara da görünür. Bu tip selülitler karın, kol, bacak ve basenlerde sıklıkla ortaya çıkar. Mutlaka klinik destekli tedavi edilmelidir. Doğru tedavide olumlu sonuçlar gözlemlenir.

Benzer Yazı: Ankara Cilt Bakımı

Eyeliner Boyası

Selülit Bakımı ve Tedavisi Nasıl Olur

3.Derece: Bu tip selülitler sıkıştırma, oturmanın yanında yatay pozisyonda da kendini gösterir. Hatta zaman zaman ağrısı bile olabilir. Menopoz dönemine girmiş kadınlarda sıklıkla görülürken, bacak, karın, basen, kalça ve kollarda sıklıkla rastlanır. Tedavi süreci yavaş ilerler ne yazık ki bazı durumlarda da tedavisi mümkün olamayabilir.

Selülit masaj, yağlarla yapılan bir masajdır. Lavanta, portakal, zambak, kekik, susam biberiye veya yasemin gibi yağlar kullanılır. Bu masaj hareketsiz yaşamdan, dolaşım sorunlarından, beslenme bozuklukları veya genetik faktörler sonucu ortaya çıkan selülitlerde etkilidir. Yağlar tek tek veya karıştırılarak kullanılabilir. Eller birbirine sürtülerek eldeki yağın ısınması sağlanır. Sonrasında da yağ iyice yedirilerek sorunlu bölgeye çok fazla basınç uygulamadan yapılır. Masaj sırasında kanın akış hızı artar, ortalama 20 dakika süren bu masaj haftada birkaç defa yapılabilir.

Selülit bakımı veya tedavisinde doğru bir beslenme düzeni, egzersiz, masaj ve radyofrekanslı kombine uygulamaların bir arada kullanılması etkili olur. Selülitleri tedavi ederken sadece ciltteki sorunun azaltılması esas değildir, aynı zamanda da buna neden olan sorunların ortadan kaldırılması da gerekir. Tek başına diyet, egzersiz veya masaj yeterli olmaz. Bir uzman kontrolünde bir bütün olarak işlemler yapılmalıdır. Mesela, tek başına bir diyet programı selülitin portakal kabuğu görünümü azaltsa bile tamamen ortadan da kaldırmaz. İleri derecedeki selülit sorunlarında kombine yöntemlerin tercih edilmesi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Radyofrekans teknolojisinin ve kızıl ötesi ışığın birleşimi ile uygulanan yöntemlerde sorunlu dokuya masaj yapılır. Hem derin hem de yüzeysel seviyede yapılabilir. Bu yöntemler selülitlerin görünümün azaltılması ve hatta giderilmesi, cildin daha sıkı olması kadar bölgesel incelme yaşanmasına da yardımcı olur.

Selülit Vücudun Hangi Bölümlerinde Oluşur?

Selülit; karın, uyluk ve kalça vücudun bazı bölgelerinde görülen, girintili çıkıntılı şekilde bir cilt görüntüsüyle ortaya çıkar. Ciltte meydana gelen bu görünüm kimi zaman portakal kabuğu kimi zaman da süzme peynir görüntüsünü andırır. Hafif dereceli selülitlerde bu portakal kabuğu görüntüsü; etkilenen alanlar sıkıştırıldığı zaman daha net görünür. Daha şiddetli olan selülit durumlarında ise ortaya çıkan bu pürüzlü görüntü her şekilde rahatlıkla fark edilebilir. Selülit; en fazla kalça ve uyluk bölgelerinin çevresinde görülür. Fakat göğüs bölgesinde, üst kollarda ve alt karın bölgesinde de görülebilir. Selülit, aslında çok ciddi bir durum değildir. Hatta pek çok doktor bu durumun son derece normal olduğunu düşünür. Homojen bir şekilde; yani tam anlamıyla düz olmayan engebeli görüntüdeki derinin alt tarafında birikip genişleme gösteren yağ hücreleri zaman içerisinde cilt yüzeyinde dik şekilde uzanır. Bu dik şekilde uzanan lifli bantlara “septa” adı verilir. Bunların bir araya gelmesi sonucunda selülit ortaya çıkar.

Selülit Bakımı Yazıları

Dudak Bakımı

Gül Suyu Faydaları

El Masajı

Ankara İğneli Epilasyon

SELÜLİT BAKIMI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Selülit Bakımı Ve Tedavisi Nereye Uygulanır?

Bacaklardan basenlere, üst koldan bel yan bölgesine ve karına kadar selülit olabilecek her yere uygulanır.

Seans ne Kadar Sürer, Yan Etkisi Var Mıdır?

Her seans ortalama 45 ile 60 dakika sürebilir. Bu süre uygulanan bölgedeki duruma ve bölgenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Yan etkisi bulunmaz, hatta ciltte sıkılaşma ve incelme gibi farklı faydaları da gözlemlenir.

Selülitten Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Çocukluk ve gelişme çağında dengeli beslenmek önemlidir. Sigara, alkol tüketiminin olmaması ya da minimize edilmesi uygun olur. Dumanlı ve pis ortamlardan uzak durulmalıdır. Gerektiğinde belirli aralıklar da doktora görünmek gerekir. Özellikle ailede kalıtsal selülit sorunları varsa mutlaka periyodik uzman kontrolüne başvurulmalıdır.

Selülit ağrı yapar mı?

Üçüncü derecede sayılan selülitler, bazı insanlarda ağrılara sebebiyet verebilir. Özellikle de menopoz dönemi içinde olan ve selülitleri bulunan kadınlarda ağrı durumu daha sık gözlenir. Bu ağrılar genel olarak; karın, basen, kol, kalça ve bacak bölgelerinde görülebilir.

Genç yaşta selülit neden olur?

Selülit oluşma noktasında belli bir yaş dönemi yoktur. Cilt yapısı, genetik yatkınlıklar, beslenmedeki alışkanlıklar, hormonal durumlar ve ten rengi gibi pek çok faktör selülit oluşmasına sebebiyet verebilir. Hatta bu durumlar sonucunda genç kişilerde selülit ortaya çıkması normal karşılanır. Ergenlik çağında; hızlı gelişmenin verdiği dengesiz hormonal değişimler de selülit oluşumunu tetikleyen durumlar arasında yer alır.

Selülit Tedavisi Ne Sıklıkla Uygulanır?

Selülitin derecesine göre değişse de haftada 2 defa ortalama 16 seans olarak tavsiye edilir. Bazı durumlarda 10 ila 12 seans sonrasında gelişme görülürken, bazı ileri derece selülitlerde 16 seansa ihtiyaç duyulur.

İşlem Sırasında Acı Duyulur mu?

İşlem cildin derinine değil yüzeyine yapılır. Cilt tipine balı olarak ısınmaya bağlı olarak pembelik olabilir. Seans sonrasına bölgede uygulamaya bağlı sıcaklık hissedilebilir. Ancak günlük aktivitelerde aksama olmaz.

Selülit Bakımı Ve Tedavisi Fiyatları Ne Kadardır?

Selülit bakımında fiyatlar derecesine ve bölgeye göre değişebilir. Kontrol ederek doğru tespitin yapılması gerekir. Uzmanlarımızdan bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Doğum kontrol hapı selülit yapar mı?

Selülit oluşumunda farklı durumların etkili olduğu düşünülür. Oral kontraseptif yani doğum kontrol hapları ve ona benzer ilaçların kullanılması hormonal dengeler üzerinde ortaya çıkan etkilere nedeniyle selülit oluşumuna sebebiyet verdiği gözlemlenir.

Selülit tedavisinde en etkili yöntem hangisidir?

Selülit, deri altında aşırı ve dağınık oranda birikmiş olan yağ hücrelerine denir. Günümüzde selülit tedavisi kapsamında uygulanan en etkili yöntemin Mycod olduğu bilinir. Mycod; içeriğinde barındırdığı E vitaminler ve diğer bileşenler sayesinde cildin hacmini büyük oranda arttırır. Aynı zamanda son derece güvenilir bir yöntemdir. Selülit tedavisi konusunda daha detaylı bilgi için uzman ekiplerimizi arayarak, size uygun çözüm yolları hakkında bilgi alabilirsiniz.