İğneli Epilasyon

İstenmeyen kıllardan kurtulmak için uygulanan bir yöntem olan iğneli epilasyon öncesinde eğer kök kısmından alınmış olan kıllar varsa bir miktar uzamalarının beklenmesi gerekir. Bu sayede kök kısımları daha rahat şekilde gözlenir. İğneli epilasyon için toplamda kaç seans yapılacağı, tamamen bölgelerdeki kıl ya da tüylerin yoğunluk oranına bağlıdır. Bu sebeple kaç seans yapılacağı konusunda, uzman estetisyenler bu bölgelerde inceleme yaptıktan sonra karar verir. 

İğneli epilasyon, seanslara düzenli gelindiği takdirde son derece hızlı sonuçlar verir. İşlem süresi kişiden kişiye değişiklik gösterse de, ilk seans itibariyle etkili şekilde sonuç alınmaya başlanır. Seans durumları ise; ilk etapta daha sık halde olurken, daha sonra seyrek şekilde uygulanır. İğneli epilasyon; Gelvanik iğneli epilasyon ve termolisis İğneli epilasyon şeklinde iki türde yapılır. Gelvanik ve termolisis; teknikler sırasında kullanılan cihazların adıdır. 

Gelvanik iğneli epilasyonda iğneler, kök kısımlara elektrik enerjileri aktarır. Sodyum hidroksitle birlikte kök hücreleri tamamen parçalanır. Termolisis iğneli epilasyonda ise iletken görevini su üstlenir. Kök kısımlara titreşimler verilerek kök ısınır. Ardından da kendini yok eder. İğneli operasyon hakkında daha detaylı bilgi için bizi her zaman arayabilirsiniz.

İğneli Epilasyon Nedir?

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın sağlıklı ve etkili yöntemlerinden biri iğneli epilasyondur. Bu yöntemin oldukça etkili olmasının nedeni kıl köklerinin iğne yardımıyla elektrik akımı kullanılarak yakılmasıdır. Kök hücresinin tamamen parçalanması kılların tekrar uzamasını engeller. İğneli epilasyon açık renk tüylerde ve ince tüylerde daha etkili olan bir epilasyon yöntemidir.

Lazer teknolojisi istenmeye tüylerden hayat boyu kurtulmayı garantilemez. Ancak iğneli epilasyon bu garantiyi verir. Garantili ve yan etkisiz kıllardan kurtulma yöntemidir. Epilasyon yöntemleri içinde ömür boyu garantili kesin olarak tüy-kıl sorundan kurtaran uygulamadır.

Cilt analizi

İğneli Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanır?

İğneli epilasyon tüm vücut bölgelerine ve yüze yaptırılabilir. Diğer yöntemlere göre biraz daha zahmetlidir. Ancak bir daha asla bu sorunla uğraşmama imkanı sunar. Lazer kıl köküne ışın verirken iğneli epilasyon kıl köküne elektrik verir. Kılları sonsuza dek yok eden iğneli epilasyon profesyonel epilasyon uzmanları tarafından yapılmalıdır. Doğru şekilde doğru teknikle uygulandığında acı ve ağrı gibi olumsuz durumlar en aza indirilir. 

İğneli epilasyonda acı hissedilmemesi için sınırlı uyuşturma ya da iğne ile anestezi seçenekleri de değerlendirilebilir. Ayrıca acısız ve ağrısız bir epilasyon için buz epilasyon hizmetimizi alabilirsiniz. Ömür boyu kıl-tüy sorunundan kurtulmak için tek garantili epilasyon yöntemi iğneli epilasyondur. İşinin ehli uzmanlar tarafından yapıldığında zahmetli olmaz. Sonsuza dek kıl aldırma sorunda kurtulmak istiyorsanız iğneli kalıcı epilasyon yöntemini tercih etmelisiniz.

İğneli Epilasyon Nasıl Uygulanır?

İğneli epilasyon yönteminde ince bir iğne yardımı ile kıl köküne girilir ve elektrik ile kökün yakılması sağlanır. Kılın tamamen işlevsiz hale getirilmesi sonrasında kıl kökü cımbızla çekilir. Kılların alınacağı bölgeye lokal anestezi yapılır. Her kıl köküne ayrı ayrı iğneyle ulaşılır ve elektrik verilir. Sonrasında da kıl kökleri cımbızla alınır. Seans sayısı kıl köklerinin kuvvetine ve alınacak kıl sayısına göre belirlenir.

Tek seansta %90 etkisini gösterir. Elektrik sinyalleri düşük voltajlıdır ve hiçbir zararı yoktur. Radyoaktif ya da kimyasal etkileri olmayan çok sağlıklı bir epilasyon yöntemidir. Uygulama epilasyonu yapan kişi açısından biraz zahmetli ve inceliklidir. Kıllar tek tek işlevsiz hale getirilir. Elektrik akımının tam kıl köküne verilmesi önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Vücut Bakımları

İğneli epilasyonda her kişi için özel steril iğneler kullanılır. Bu yöntem biraz ağrılı ve zaman alan bir yöntem olsa da tüm epilasyon yöntemleri arasında en etkili yöntemdir. Lazer ve İPL koyu renkli kıllarda etkili olurken iğneli epilasyon açık renkli, ince kıllarda da çok etkilidir. Ancak kesinlikle uygulamada elektrot yerleşimleri kıl kökü hücresini yok edecek şekilde ayarlanmalıdır. Aksi takdirde epilasyon başarılı sonuç vermez.

Bu epilasyon yöntemi yaklaşık 125 yıldır uygulan eski bir yöntemdir ve çok güvenilirdir. Ağrılı bir yöntem olduğu ise bir gerçektir. Ancak %100 kalıcı olduğundan kısa bir süre için ağrı çekmek ömür boyu epilasyon sorunundan kurtulmak demektir.

İğneli Operasyon Kimler İçin Uygundur?

İğneli epilasyon; vücuttaki kıllardan kurtulma noktasında en verimli yöntemlerden biri olduğu için sıklıkla tercih edilir. Fakat bazı durumları olan kişilerin bu işlemi yaptırmaları tavsiye edilmez. Epilepsi hastalığı olan kişilerin, hamile kadınların, son derece hassas cilt yapısına sahip olanların ve açık yaraları bulunan kişilerin sağlıkları açısından iğneli epilasyon yaptırmaları tavsiye edilmez. Aynı zamanda diyabet hastası olan kişilerin, bu işlem öncesinde doktorlarından onay almaları gerekir. Egzama ve bu tür kronik cilt rahatsızlıkları olan kişilerin de yine doktorları tarafından onay almaları önemlidir. Kalp pili takılı olan, kanser hastaları, varis hastaları ve bulaşıcı hastalığı olan kişilerin işlem öncesinde mutlaka hekim onayı almaları istenir. Regl dönemi öncesindeki 2 ile 3 gün en hassas dönemler olarak bilinir. Bu süreç içinde cilt yüzeyi son derece hassas olur. Bu nedenle iğneli epilasyon için bu hassas dönemin geçmesinin beklenmesi tavsiye edilir. Bu özellikleri taşımayan ve bu detaylara sahip olmayan kişiler için iğneli epilasyon, oldukça başarılı ve faydalı bir yöntemdir.

Cilt analizi

İğneli Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütün güzellik uygulamalarında olduğu gibi iğneli epilasyonun ardından da dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlar hem işlemden verimli sonuç alabilmek hem de sağlığı koruyabilmek açısından önemlidir. İşlemin ardından cilt, kısa süre içerisinde kendini onarmaya başlar. Bu süre zarfında hafif kızarıklıklar ve ufak şişlikler görülebilir. Bu durum tamamen geçicidir. İğneli epilasyon işlemi yaptırdıktan sonraki ilk 24 saat çok önemlidir. Bu 24 saat içinde cildin suyla temas etmemesi gerekir. İşlem sonrasında cilt daha duyarlı bir hale gelir. Bu nedenle güneşten gelecek olan zararlı ışınların etkilerinden de korunmak gerekir. Tam anlamıyla iyileşene kadar mümkün olduğu kadar, güneşe çıkmamak tavsiye edilir. Çıkma zorunluluğu varsa kesinlikle güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır. İğneli epilasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlar, aslında son derece basittir. Bütün bu süreç sona erdikten sonra ise cilt tam anlamıyla pürüzsüz bir hale gelir.

İğneli Epilasyon Yazıları

Dudak Bakımı

Gül Suyu Faydaları

El Masajı

Ankara İğneli Epilasyon

İĞNELİ EPİLASYON HAKKINDA MERAK EDİLENLER

İğneli epilasyonun yan etkisi var mıdır?

Kısa süreli kızarıklık, yanma hissi ve ağrı oluşabilir. Ancak uygun krem tedavisiyle bu etkiler kısa sürede giderilir. Lazer epilasyona göre tamamen zararsızdır. Çünkü kimyasal ya da radyoaktif değildir. İşlem sonrası bölgede kızarıklık, kabuk bağlama olması normaldir.

İğneli epilasyon çok acıtır mı?

İğneli epilasyon ağrılı bir işlemdir. Ancak günümüzde bu işlem esnasında ağrı ya da acı hissedilmemesini sağlayacak anestezi uygulamaları ile bu sorun hafifletilir. Seanslar sırasında lokal uyuşturucu kremler ya da iğneler acı hissetmenizi engeller. İşlem sonrasında ağrı oluşabilir. Bu da ağrı kesici kremlerle giderilebilir.

İğneli epilasyon ne kadar sürer?

İğneli epilasyon seansları kıl yapısına ve uygulanacak bölgeye göre ayarlanır. Ayrıca kişinin epilasyondaki rahatlığı da önemlidir. Daha kısa seanslar tercih etmek isteyenler olabilir. Y da bir kerede daha fazla kıldan kurtulmak isteyenler de olabilir.

İğneli epilasyon kimlere yapılmaz

İğneli epilasyon; hamilelere, epilasyon yapılacak olan bölgede lokal enfeksiyon mevcutsa, bulaşıcı hastalıkları olan kişilere, işlem sırasında kanser tedavisi gören kişilere, varis sorunu yaşayanlara ve şeker (diyabet) hastalığı olan kişilere yapılmaz. Ancak bazı durumlarda eğer hekim onayı söz konusu olursa, işlem uygulaması yapılmasında sakınca yoktur.

İğneli epilasyon iz bırakır mı?

Profesyonel ve hijyenik güzellik merkezinde alanında uzman iğneli epilasyon yaptırırsanız, cilt üzerinde leke ya da yara gibi sorunları asla yaşamazsınız. Genel olarak da zaten iğneli epilasyon iz bırakmaz. Kısa süre ciltte tahriş olabilir. Ama zamanla cilt pürüzsüz bir hal alır.

Lazer mi iğneli epilasyon mu daha etkilidir?

Kesinlikle iğneli epilasyon lazerden çok daha fazla etkilidir. Çünkü garantili kesin çözümdür. İğneli epilasyon sonrası hayat boyu uygulama yapılan bölgelerde kıl çıkmaz. Çünkü kıl kökleri işlevsiz hale getirilmiştir.

İğneli epilasyon ücretleri ne kadardır?

Kalıcı epilasyon yöntemlerinden biri olan bu yöntemde fiyatlar epilasyon yapılacak alana göre değişiklik gösterir. Epilasyon fiyatları için uzmanlarımızı arayabilirsiniz.

İğneli epilasyon nerelere yapılmaz?

İğneli epilasyon işleminin uygulanabileceği bölgeler olduğu gibi, işlemin yapılmasının uygun görülmediği bölgeler de vardır. Göğüs çevresi, göbek, kaş, dudak üstü, kulak ve genital bölgeye bu işlemin uygulanması tavsiye edilmez. Çünkü bu bölgeler, vücuttaki en hassas yerler olarak bilinir.