El ve Ayak Bakımları

El ve Ayak Bakımları Neden Önemlidir?

Güzellik için olduğu kadar sağlık içinde önemli ve gerekli olan el ve ayak bakımları, her mevsim periyodik olarak yapılması gerekir. Eller her zaman göz önündedir, ayaklar ise tüm zaman boyunca vücudun yükünü taşır. Ayrıca el ve ayak bakımı birçok kişinin hayatının en rahatsız edici problemi olan deri ve tırnak hastalıklarının oluşmasının da önene geçer. Hem klasik hem de medikal olarak yapılan bakımlar, bu hastalıkların tedavisi öncesinde, tedavi sırasında tedavi etkisini güçlendirmek için dahi kullanılır.

Eller ve ayaklar her zaman profesyonel cilt bakımı yöntemlerine ihtiyaç duyarlar. Hem estetik duruş hem de sağlık açısından tüm bu bakımları hijyenik ve steril ortamda, uzmanlar tarafından ve uygun ürünler ile yapılması da önemlidir. Evde yapılan bakımlar sizi rahatlatsa da medikal açıdan etkisi yoktur.

Leke Bakımı

Medikal Ayak Bakımı Nedir?

Vücudu taşıma görevini üstlenmiş olan ayaklar en fazla yıpranan ve bakımına en fazla dikkat edilmesi gereken organlardır. Ayaklarda tırnak batmalarından çatlaklara, nemsiz kalma kaynaklı kurumadan farklı sorunlara kadar pek çok problem ortaya çıkabilir. Bu durum ayakların sağlıksız ve kötü görünmesine neden olur. Medikal ayak bakımı bu tarz sorunların giderilmesinde sağladığı faydalar sebebi ile büyük kurtarıcıdır.

Medikal ayak bakımlarında yanlış yapılmış işlemlerin düzeltilmesinin yanı sıra ortaya çıkan problemlere kadar doğru bakımında yapılması sağlanır. Mesela yanlış kesilmiş bir tırnağın yanlış uzaması sonucu tırnak batması olabilir. Mantar gibi nedenlerle ayaklarda yıpranma olabilir. Nasır oluşması ya da ayakkabının vurması gibi rahatsız edici durumlar ortaya çıkabilir. Tüm bu durumları ortadan kaldıran medikal ayak bakımı bu önemli organın eski sağlığına ve canlılığına kavuşmasını, yaz ve kış estetik görünmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Ankara Protez Tırnak

El ve Ayak Bakımında Hangi Uygulamalar Yapılır?

 • Modern yöntemler ile ellerin ve ayakların bakımının yapılması
 • Diyabetik hastalara yönelik el ve ayak bakımlarının yapılması
 • Batık tırnak tedavileri
 • Nasır tedavisi, giderilmesi ve bakımı
 • Çeşitli nedenlerle deforme olmuş tırnakların bakımı
 • Mantarlı tırnakların tedavisi, bakımı
 • Siğillerin bakımı
 • Çatlak topukların tedavisi ve bakımı
 • Terleyen ayaklara ve ayak kokularına yönelik özel bakımlar
 • El ve ayaklara yönelik masaj uygulamaları
 • Keretinizasyon bakımı

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Özellikle el ve ayak bakımları en çok ihmal edilen bakımların başında gelir. El ve ayak bakımlarını periyodik olarak yaptırmak sağlık ve estetik açısından gereklidir. Eller için manikür ve ayaklar içinde pedikür mutlaka uygulanması gereken uygulamalardır. Ayda bir defa pedikür yapılması ayaklarda tırnak mantarı veya tırnak batması gibi istenmeyen durumların oluşmasını da engeller.

El ve ayaklardaki ölü derinin atılması da önelidir. Bunun için peeling uygulamaları ile cildin kendini yenilemesi sağlanırken, cilt daha parlak ve canlı gözükür. Maske uygulaması ile cildin yorgunluktan arınması ve rahatlaması sağlanır. Nemlendirme ise el ve ayakların uygun nem seviyesine kavuşmasını sağlar. Nemlendirme çok önemlidir. Evde her gün mutlaka el ve ayakların uygun nemlendiriciler ile rutin bakımlarının yapılması önemlidir.

El ve Ayak Bakımları Yazıları

Dudak Bakımı

Gül Suyu Faydaları

El Masajı

Ankara İğneli Epilasyon

EL VE AYAK BAKIMLARI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Eller üzerindeki kırışıklıklar cerrahi yöntemlerle giderilir mi?

Ellere estetik amaçlı olarak cerrahi müdahale yapılması ne yazık ki mümkün değildir. Bu açıdan elleri korumak için dış etmenlerin etkilerinin azaltılması gerekir, bu şekilde daha bakımlı görünmesi sağlanacaktır.

Elleri korumak için neler yapılabilir?

Düzenli şekilde nemlendirici kullanılması eller için çok önemlidir. Ayrıca aşırı soğuk ve sıcak havalarda veya sulardan ellerin korunması gerekir. Kış mevsiminde özellikle eller korunmalıdır. Deterjan sabun veya başka kimyasal ürünlerin etkilerine karşı da korumak önemlidir.

Podolog Nedir?

Ayak sağlığının korunması, bakımına yönelik hizmet veren sağlık çalışanına denir. Uzman doktorların teşhisine ve yönlendirmesine bağlı olarak hastaların ayaklarına yönelik tedavilerinde yardımcı olurlar.

Ayak sorunları kimlerde sıklıkla görülür?

Düztaban ya da yüksek kavis tarzında ayaklarda basma problemi olanlarda, diyabetli hastalarda, uzun süreli kapalı ayakkabılar giymek durumunda kalanlarda veya çok uzun süre ayakta duranlarda sıklıkla ortaya çıkabilir.

El ve Ayak Bakımında Masaj Yaptırılabilir mi?

Masaj tüm vücutta olduğu kadar el ve ayaklar içinde önemlidir. Özellikle birçok sinirin bulunduğu ayak tabanları masaj ile rahatlar. Bu açıdan belli aralıklarla yaptırılması tavsiye edilir.

Manikür ne kadar sürede yaptırılmalıdır?

Manikür süresi kişisel tercihe bağlıdır. Ortalama 2 haftada bir yaptırılması tavsiye edilir.