Çatlak ve Selülit Tedavisi

Çatlak ve Selülit Tedavisi

Çok sayıda kadının baş belası olan selülit ve çatlak; sadece yetişkinlerde değil, oldukça genç olan kişilerde de kendini gösterir. Kadınların ortak derdi olarak kabul edilen bu tür sıkıntılardan kurtulmak için ise çok çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Hemen hemen herkesin merak ettiği bu yöntemler ise düşünülenin aksine oldukça etkili ve basit bir sürece sahiptir.

Bu tür sorunlarla karşı karşıya kaldığınızda öncelikle selülit ve çatlak konusunda detaylı bilgi edinmeniz gerekir. Bunların tam olarak ne olduğu ve neden ortaya çıktığı gibi detaylar hakkında bilgi sahibi olduğunuzda yaşam tarzınızı buna göre şekillendirme imkânı da bulabilirsiniz. Günümüzde selülit bakımı için birçok yöntem uygulanır. Ancak doğru yöntemin deneyimli kişiler tarafından uygulanması sonuçların başarısı açısından olmazsa olmaz bir durumdur.

Çatlak ve Selülit Nedir?

Deri altında bulunan yağ hücrelerinin dolaşımı bazı nedenlerle bozulabilir. Bu durum ise ciltte girintili ve çıkıntılı bir görünümün oluşmasına neden olur. Selülit olarak kabul edilen bu durum ise 4 farklı evreden oluşur ve her bir evrede selülit oluşumunun seviyesi farklıdır. Tedavi öncesinde kişinin hangi evrede olduğu belirlenir ve buna uygun bir tedavi süreci için gerekli işlemler yapılır.

Evinizde siz de kendi başınıza selülitlerinizin evresi konusunda genel bir fikir edinebilirsiniz. Örneğin; iki elinizle bacağınızı sıktığınızda ortaya portakal kabuğu görünümü çıkıyorsa cilt rahatsızlığının seviyesi ikinci evre olarak kabul edilir.

Çatlak ise bambaşka bir cilt problemidir. Genel olarak kilo alıp verme gibi gerilme durumlarında ortaya çıkan çatlaklar, bazen kortizonlu ilaçlar nedeniyle de oluşabilir. Çünkü kortizon, cildin içerisinde yer alan elastin liflerine zarar verir. Bu da pembe veya morumsu renkte çatlakların oluşmasına neden olur.

Selülit ve Çatlak Kimlerde Görülür?

Selülit ve çatlak söz konusu olduğunda ilk olarak akıllara kadınlar gelir. Bu nedenle ister istemez akıllara bu tür cilt problemlerinin sadece kadınlarda mı görüldüğü gelir.

Selülit olarak ifade edilen cilt problemlerinin kaynağı daha çok hormonal nedenlerledir. Yüzeysel yağ tabakasıyla ilgili olan sorun, özellikle ergenlikten itibaren kadınlarda ortaya çıkar. Bunun nedeni de yine hormon seviyeleri ile alakalıdır.

Çatlak söz konusu olduğunda ise durum biraz farklıdır. Çatlaklar hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür. Vücut geliştirme konusunda çalışmalar yapan erkeklerin sırt ve omuz bölgelerinde sıklıkla çatlak oluşur. Kadınlarda ise daha çok bacaklarda, belde ve göğüslerde çatlaklar meydana gelir. Özellikle hamile kadınlarda ve çok kilo alan kişilerde bu tür çatlakların oluşumu kaçınılmaz olur. Ayrıca genetik yatkınlık ile cilt kuruluğu da çatlak oluşumunu tetikleyen unsurlar arasında yer alır.

Çatlak Tedavisi İçin Uygulanan Yöntemler

Özellikle hamilelik dönemlerinde ya da aşırı kilo alıp verme durumlarında ortaya çıkan çatlakların giderilmesi için çok çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bu tür çatlakların oluşumunun temel nedeni, cildin altında yer alan dermis bölgesinde yırtıkların meydana gelmesidir. Bu yırtıkların iyileştirilebilmesi için ise dermis tabakasına iğneyle mikro delikler açılır. Bu delikleri yara olarak algılayan vücut sistemi ise bölgeyi iyileştirme çalışmalarına başlar. Bu süreçte vücut tamir mekanizması olarak adlandırılan sistem, kolajen üretimini artırırken bu durumda çatlakların daha kısa sürede iyileşmesine de yardımcı olur. Ayrıca tedavi sürecinde vücuda ek olarak kolajen serumu, vitaminlerin ve çatlak kremi desteği de sağlanır.

Etkili Selülit Tedavisi ile Başarılı Sonuçlar

Cildin portakal kabuğuna benzer şekilde görünmesi olarak ifade edilen selülit, oldukça yaygın bir cilt problemidir. Lipodistrofi olarak ifade edilen bu rahatsızlığın oluşum nedeni ise dokularda gerçekleşen lenf dolaşımının herhangi bir nedenle yavaşlaması sonucu hücrelerde lenf sıvısının birikmesidir. Bu cilt probleminin giderilmesi için ise lenf dolaşımının aktif hale getirilmesi sağlanır. Bunun için de düzenli egzersiz, diyet ve masaj üçlüsünün bir arada sağlanması gerekir. Ayrıca radyofrekans, mezoterapi, akustik dalga tedavisi gibi birçok uygulama da mevcuttur.

Siz de düzenli bir yaşam tarzını benimseyerek bu tür cilt rahatsızlıklarının oluşumunu engelleyebilir, mevcut sorunların üstesinden gelmek için ise uzman eşliğinde gerekli tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.Tanı ve tedavi mutlak bir doktor tarafından yapılması gereken son derece ciddi işlemlerdir.

Kampanyalardan Haberdar Olun

Tüm Hakları Saklıdır.