IPL

IPL Yöntemi Nedir?

Uygun dalga boyunda filtrelenen ışığın özel bir cihazla seçilen dokuya uygulanan IPL epilasyon, leke giderme, akne tedavisi, cilt yenileme, kırışıklık tedavisi için kullanılan gelişmiş bir yöntemdir. İPL lazer tedavisi değildir. Lazer ışını ile İPL ışını arsında farklar vardır. İPL yoğunlaştırılmış ışığın filtrelemesi ile elde edilen ışık demetini kullanır.

Uygulanacak bölgeye göre ışığın süresi ve şiddeti ayarlanabilir. İPL lekeleri, istenmeyen türleri, çizgileri, çeşitli cilt kusurlarını gidermek için kullanılan yoğun atımlı ışık tedavisidir. İPL cihazları ışığı birkaç dalga boyu kullanarak yayar.

Tedavi edici ışınların istenen dokunun deri altına kolaylıkla nüfuz etmesini sağlar. Aknelerden kaynaklanan renk değişikliklerini, güneş lekelerini, yaşlanma belirtilerini giderebilir. Epilasyonda çok etkilidir. İPL epilasyonda tam olarak kil şekline, rengine, kalınlığına ve kılların olduğu bölgeye ışın ayarlamak mümkündür. Cildi yenilemek ve güzelleşmek gibi anti-aging bakımı açısından İPL seansları oldukça etkilidir.

IPL Uygulaması Nasıl Gerçekleşir?

Profesyonel cilt uzmanı İPL uygulaması öncesinde tedavi edilecek bölgeyi temizler. Ardından cildinize soğuk jel sürer. İPL cihazıyla tedavi edilen bölgeye ışık darbeleri uygular. Uygulama hangi bölgeye ne için İPL uygulandığına göre 20 ila 30 dakika sürer. Epilasyon için 6 ila 12 seans uygulama gerekebilir. Seanslar bir ay aralıklarla yapılır.

Uygulama sırasında gözleri korumak için güneş gözlüğü takılması tavsiye edilir. İPL epilasyonda kalın- koyu renkli tüylerde, ince- açık renkli tüylere göre daha iyi sonuç verir. İstenilen sonucun elde edilmesi için uygulanan yere ve duruma bağlı olarak birkaç tedaviye daha ihtiyacınız olabilir. Cilt bakımında hasarlı dokuyu parçalayarak yeni hücreler oluşturur. Vücudun doğal iyileşme tepkisini tetikleyerek daha canlı daha taze bir cilt sağlar.

Bir seanstan sonra cilt kırmızı veya iltihaplı görünebilir. Bu durum tedaviyi takip eden günlerde kendiliğinden düzelir. Yüz bakımında İPL cihazı ile cildin derin katmanlarına geniş spektrumlu ışık darbeleri verilir. İnce çizgileri veya kırışıklıkları gidermek, cilt tonunu eşitlemek, yüz kızarıklığını azaltmak, derin kırışıklıkları düzeltmek, istenmeyen tüyleri gidermek, kolejen üretimini desteklemek ve cildi sıkılaştırmak için İPL cilt bakımı yaptırabilirsiniz. Kalıcı ve tüy özelliklerine göre epilasyon yaptırmak için de İPL tercih edebilirsiniz.

IPL Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İPL dermatolojik bir tedavidir. Cildi yenilemek için deri altına ışınlar gönderilir. Seans sonrasında ciltte hafif kızarıklık ve şişme olabilir. 24 saat içinde bu etkiler ortadan kalkar. Seanstan sonra cilt bakımına dikkat etmek gerekir.

Uygulamanın etkilerini ilk seanstan sonra fark edersiniz. En iyi etkileri görmek için dört hafta arayla 3-6 IPL tedavisi önerilir. Cildi yenileyen İPL kolejen üretimini destekleyerek yaşlanma belirtilerini azaltır. Uygulama sonrasında bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

  • En az 30 SPF ile günlük güneş kremi kullanın.
  • Cildinizi her zaman nemli tutun.
  • Günde en az iki kez ılık suyla nazik bir temizleyici kullanın.
  • Deriyi koparmayın veya çizmeyin (yüzeydeki lekeler doğal olarak pul pul dökülecektir).
  • Cildin aşırı ısınması sonuçları etkileyebileceğinden 48 saat boyunca yorucu egzersiz yapmayın.
  • 48 saat boyunca sıcak banyo, sıcak duş veya jakuziye girmeyin, sadece ılık duş alabilirsiniz.

PL Yazıları

Dudak Bakımı

Gül Suyu Faydaları

El Masajı

Ankara İğneli Epilasyon

PL HAKKINDA MERAK EDİLENLER

İPL cilt bakımı ne kadar sürer?

Yaklaşık dört haftalık kısımda iki ila üç seansa ihtiyaç vardır. Her seans uzunluğu tedavi edilen alanın büyüklüğüne bağlıdır. Tam bir yüz bakımı yaklaşık 30 dakika sürer ve boyun ve göğüs eklerseniz 60 dakika sürer.

Herkes İPL epilasyon ya da cilt bakımı yaptırabilir mi?

Yakın zamanda bronzlaşma ya da yanma geçirenlere tavsiye edilmez. Hamile kadınlar için de uygun değildir. Cilt hastalıkları olanlara da uygulanmaz. Bunun dışında kadın erkek herkes İPL tedavisinden yararlanabilir.

Yüze uygulanan İPL sonrası makyaj yapılır mı?

Tedaviden sonra en az 12-24 saat makyaj yapmayın.

İPL uygulamasında acı ya da ağrı olur mu?

Kişinin acı eşiğine bağlı olarak hafif rahatsızlık hissedilebilir. Acı eşiğiniz düşükse cilt uzmanımız tropikal kremle bölgeyi uyuşturabilir.

İPL Epilasyon ve Epilasyon Farkı Nedir?

Lazer epilasyon tek odaklı dalga boyu kullanırken İPL ışığı birkaç dalga boyu şeklinde iletir. Bu nedenle lazer tedavisinden daha inceliklidir. Tüy giderme işlemi yapılacak bölgeye, tüylerin kalınlığına ve rengine göre ışık ayarlanabilir.

İPL kime yaptırılır?

Profesyonel cilt bakım uzmanları tarafından uygulanmalıdır. Lazer uygulamasından daha nazik ve cilde daha az zarar veren bir yöntemdir.