Batık Tırnak

Tırnak batması hem kadınlarda hem de erkeklerde sıkça rastlanan bir sağlık sorunudur. Yaş aldıkça tırnaklar kalınlaştığından dolayı yaşlı insanlarda bu durum daha çok görülebilir. Tırnak batması genellikle ayak parmağında görülür ama elde tırnak batması da görülebilen bir olaydır. Batık tırnak aynı zamanda iltihaba da yol açar. 

Tırnak batması enfeksiyon ile beraber görüldüğü zaman daha zorlu bir süreç yaşanabilir. İltihaplı bölgede sarı veya beyaz renkli sıvı yani irin oluşabilir. Bu durum duyulan ağrıyı büyük ölçüde artırır, enfeksiyonlu bölgede derinin genişlemesine sebep olur. İltihaplar şişliğe, akıntıya ve hatta kanamaya neden olabilir. 

Genellikle tırnak batması kendisini tırnak batması olan bölgede hassasiyetle belli eder. Ayakta görülen tırnak batması ayağın ön kısmını sıkıştıran yanlış ayakkabı kullanımı ya da kalıtımsal olarak oluşurken tırnakları derinden kesmekte bu probleminin oluşmasında etkendir. Ek olarak ayak hijyeninin sağlanmaması bu hastalığı etkiler. Egzersiz sırasında hareketlerin ayakları rahatsız etmeyecek şekilde yapılması gereklidir. Eğer kişide damar sertleşmesi, şeker hastalığı gibi kan akışının zayıflamasına neden olacak hastalıklar varsa tırnak batmasına bağlı komplikasyon riski yüksektir. Tırnak batması konusunda en iyi çözümler için bizi arayarak, bu sorunu kökünden çözebilirsiniz.

Batık Tırnak Nedir, Nasıl Oluşur?

Tırnakların köşe ya da kenarlarının yumuşak ete batması en fazla karşılaşılan ayak problemlerinden birisidir. Sıklıkla ayak baş parmağında rastlanan batık tırnak sorunu, ağrı kızarıklık ya da şişme gibi problemlere neden olur.

Benzer Yazı: Nasır

Batık tırnak, acı ve ağrıya sebep olan ve tedavi edilmez ise iltihap ve enfeksiyona varan kötü sonuçlar doğurur. Daha ileri vakalarda ağrı hissi dayanılmaz olur, ısı artışının yanı sıra akıntı ve aşırı şişlik de görülür. Tırnak batmasının ana nedenleri arasında tırnak büyüklüğüyle tırnak yatağı genişliğinin dengesiz olmasıdır.

Batık tırnak problemine neden olan bazı sorunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Tırnak yatağı ile tırnak boyunun arasındaki dengesizlik,
  • Tırnakları sıkıştıran dar ayakkabılar ya da çoraplar giymek,
  • Tırnakları çok kısa kesmek,
  • Tırnakları yanlış kesmek,
  • Tırnağın yaralanması,
  • Normalin dışında aşırı kavisli tırnak yapısına sahip olunması,
  • Uygun şekilde yapılmayan manikür ve pedikürler,
  • Tırnaklarda yaşanan travmalar, şeklindedir.

Profesyonel el ve ayak bakımları açısından batık tırnak tedavisi çoğu zaman cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, ayak merkezlerinde kolaylıkla tedavi edilir.

Batık Tırnak Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batması sorununda en sık görülen belirti bölgede oluşan ağrıdır. Ağrı tırnağın herhangi bir tarafında hissedilebilir. Çorap ya da ayakkabı giyerken rahatsız eder. Bu belirtiler, hastalığın seviyesine göre değişir ancak tırnak batması sorunu yaşayan birçok kişide gözlemlenir. 

Bu belirtiler genellikle kişinin yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur. Batık tırnağın olduğu bölge kızarmaya başlar ve hassasiyet artar. Bu aşamadan sonra bölgede şişlik görülür. Şişlik ile birlikte gelen zedelenme ve dış etkenler yüzünden tırnak içeriye batabilir ve böylece bölgede iltihap oluşabilir. 

İlginizi Çekebilir: Bölgesel İncelme

İltihap oluşan bölgede akıntı görülebilir, bu akıntı ilerleyen süreçte kanamaya yol açabilir. Bunlara bağlı olarak hastanın hissettiği ağrının şiddeti de artmaktadır. Tırnak batması sorununu ilerletebilecek uygun olmayan ayakkabılar giymek ve sorunlu bölgeye tırnak makası ile müdahale etmek gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Hastalık ilerlediği takdirde yüksek ateş görülebilir, vücut iltihap ve enfeksiyonla başa çıkmaya çalışırken ateş yükselebilir. Tırnak batması yalnızca acı vermekle kalmaz aynı zamanda kişinin hareketlerini de kısıtlar. Bunlardan dolayı belirtileri dikkate alıp tedavi süreci takip edilmelidir.

LPG Selülit

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak batmasında enfeksiyonun önüne geçmek için en kısa sürede tedavi uygulamak önemlidir. Hastalık hafif geçiriliyor ise küçük tedaviler yeterli olabilir. Fakat enfeksiyon ilerlemiş ise cerrahi müdahale gerekebilir. Tırnak batması durumunda sabunlu sıcak su ile enfeksiyonlu bölgeye müdahale edildiğinde şişlik ve ağrı azalabilir. 

Epsom tuzu denilen şifalı magnezyum sülfat tuzları faydalı olabilir. Ayak parmaklarını sıkıştırmayacak rahat ayakkabılar ve çoraplar giymek gerekir. Antiseptik özelliği ile bilinen elma sirkesi ile ılık su karıştırılarak günde 20 dakika sorunlu bölgede bekletilebilir, bu ağrıyı hafifletir. Batık tırnaklar için tasarlanmış koruyuculardan faydalanılabilir. Bu ürün tırnak için yastıklama bariyeri kurar, ayak tırnaklarını korur ve çevresini yumuşatır. 

Tırnak batmasının bir nedeni ise tırnakları çok derinden ve kısa kesmektir. Tırnaklar çok kısa kesilmemeli ve aynı zamanda törpülenmelidir. Ayrıca bu hastalıkta ayak hijyeni de çok önemlidir. Çorapların sık sık değiştirilmesi gerekir. Doktor gözetiminde kullanacağınız antibiyotikli kremler enfeksiyonlara iyi gelebilir. Krem sürüldükten sonra bandajla kapatılmalıdır. Fakat en iyi tedavi hastalığın önüne geçmek için önlem almaktır.

İlginizi Çekebilir: Diyot

Tırnak Batmasını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Tırnak batmasında enfeksiyonu önlemek için alınacak birkaç küçük önlem tedavi sürecini daha da kısaltır. Hafif vakalarda evde yapılacak uygulamalar yeterli olurken, çok ciddi durumlarda cerrahi müdahaleye kadar giden süreçler yaşanabilir. Evde yapılacak bazı uygulamalar şöyledir.

Ayağa sıcak sabunlu su ile banyo yapılması: Tırnak batığı olan ayak sıcak sabunlu suya sokulması, hem ağrıyı hem de şişliği azaltacaktır. Günde üç kez 20 dakika ile suda bekletmek etkili sonuçlar elde edilmesini sağlar. Kastilya sabunu kullanılması ve epsom tuzları da ilave dilmesi ekstra rahatlık sağlayacaktır.

Ayağa elma sirkeli su banyosu yaptırılması: Elma sirkesinin antiseptik ve antienflamatuar özelliği ile ağrıyı hafifletir. Ilık suya bir çay bardağı elma sirkesi konulur. Gündeki 1 defa 20 dakika kadar ayak suda bekletilir. Sonrasında ayak çok iyi şekilde kurulanmalıdır.

Rahat ayakkabılar ve çoraplar giyilmesi: Çok sıkı ayakkabı ve çoraplar parmakları sıkıştırır. Bu da batık tırnağın en önemli nedenlerinden birisidir. Bu durumun ortaya çıkmasını önlemek ya da olan durumun kötüleşmemesini sağlamak açısından ayak parmaklarının rahat hareket edeceği ayakkabı ve çoraplar tercih edilmelidir. Özellikle de tedavi sürecinde iyileşmeyi hızlandırma için terlik ya da sandaletler kullanılmalıdır.

Batık tırnak koruyucuları kullanılması: Tırnak batıklarından batan tırnak için yastık bariyeri görevi yapan bu koruyucular, ayak tırnaklarının yumuşamasında yardımcı olurken, iyileştirmeyi de hızlandırır. Etkilenen alanın etrafında bir halka veya parmağı tamamen saran bir kılıf şeklinde olan bu koruyucular ilaçlı jeller ile birlikte satılır.

İlginizi Çekebilir:  Ankara Protez Tırnak

LPG Selülit

Batık Tırnak Bakımı ve Tedavisi Nasıl Olur?

Batık tedavisi de nasır tedavisi gibi bu konuda uzman ve profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Uzman olmayan kişilerin uyguladığı tedavilerde durumun tekrarlanması veya daha kötü sonuçların ortaya çıkması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Tırnak batması tedavisinde doğru bilinen yanlışlardan biri de batık tırnakların sadece çekilerek tedavi edileceğidir. Bu durum sadece geri dönülemez batıklarda uygulanır ve bunun kararını uzmanlar verebilir. Günümüzde 3TO yöntemi batık tırnakların tedavisinde uygulanan yeni bir tel sistemidir. Batık tırnağa cerrahi bir müdahale yapılmadan tekrar batması engellenir. Olası batıkların engellenmesi açısından da kullanılan bu yönteme acısız, zahmetsiz ve kalıcı çözümler sunar.

Tırnak Batması Ameliyatı

Tırnak batması birçok insanın yaşadığı bir rahatsızlık veren bir durumdur. İlerleyen batık tırnak sorunlarında genellikle cerrahi müdahale gerekir. Ameliyat sonrası ise tahmin edilenin tersine sancılı bir dönem değildir, acı vermez. Hatta aksine kişi tırnak batması nedeniyle zaten daha derin acı hissetmektedir. Tırnak batmasının cerrahi tedavisi lokal anestezi ile yapılan küçük bir işlemdir.

Ayağın steril olarak temizlenmesinden sonra lokal anesteziye geçilir. Anestezi sonrasında operasyon esnasındaki kanamayı durdurmak için turnike uygulanır. Turnike işlemi tamamlandıktan sonra ise tırnağın batık olan kısmı çıkartılır ve altındaki tırnak yatağı ile birlikte tırnak da kısmi olarak çıkartılır. Tırnağın kısmi olarak alınmasının sebebi tırnak batığının tekrar etmesinin önüne geçmektir, bunun için tırnak yatağı arındırılmalıdır. 

Temizlenen ameliyat bölgesi steril su ile yıkanır. Sağlıklı olan tırnak kenarı cilt dokusuna eklenir ve sonrasında dikiş işlemi tamamlanır. Cerrahi ameliyat tamamlandıktan sonra turnike çıkartılır. Temizlenen bölgeye pansuman yapılır. Eğer gerekliyse doktor tarafından hastaya antibiyotik ve ağrı kesici verilir ve sonrasında da taburcu edilir.

El ve Ayak Bakımı

Batık Tırnak Yazıları

Dudak Bakımı

Gül Suyu Faydaları

El Masajı

Ankara İğneli Epilasyon

BATIK TIRNAK HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Batık tırnak belirtileri nelerdir?

Batık tırnak olduğunun en büyük göstergesi tırnağın battığı parmakta ağrı belirtisidir. Bu ağrı tırnağın tek tarafında ya da iki tarafında da olabilir. Genel olarak belirtileri şöyledir. Tırnak yatağında hassasiyet hissedilmesi, tırnağın etrafında şişme ve kızarıklık ve tırnağın çevresinde ısı artışı ve akıntı belirtileri görülür.

Batık tırnak ameliyatı nasıl yapılır?

Ciddi batık tırnak durumlarında tırnağın bir kısmı veya tamamı ameliyat ile çıkartılır. Özellikle tekrarlayan batıklarda, tedavisi sonuç vermeyen durumlarda ve diyabet gibi komplikasyon olasılığı muhtemel durumlarda tercih edilir.

3TO tel sisteminin etkileri nelerdir?

Tırnağın doğal uzaması desteklenir. Kanca şeklini almış tırnaklar düzeltilir. Deformasyonlar düzeltilir. Tırnak batığı probleminde kalıcı bir çözüm sunar.

Tırnak Batması İltihabı Kurutmak İçin Neler Yapılabilir?

Tırnak batmasını kurutmada en etkili yöntemlerden biri sıcak su kullanmaktır. Sıcak su içerisine elma sirkesi ekleyerek iltihaplı bölge hem korunmuş olur hem de iltihaplanmanın etkisini azalır. Sarımsak ve soğan da etkili bir yöntemdir. Soğan haşlanıp iltihaplı bölgeye uygulanabilir.

Bebeklerde de tırnak batması olur mu?

Bebeklerde de batık tırnak problemi görülebilir. Bebeklerde özellikle ayak tırnakları çok hızlı uzar. Bu sebeple bebekler açısından rahatsız edici durumların ortaya çıkmaması için onların tırnaklarının bakımı ve kesimi çok özenle yapılmalıdır. Bebeklerde batık tırnak olması durumunda o bölge kızarır ve şişer, ayrıca bir akıntı da olabilir.

3TO tel sisteminde işlem süresi ne kadardır?

Ortalama olarak yarım saat civarında sürer. İlk seanstan sonra yaklaşık bir ay sonra kontrol edilir. Randevu aralıkları da 1 aydır.

Randevulara katılım, evde yapılacak düzenli bakım ile ortalama olarak 4 ile 6 ay arasında iyileşme sürer.

Bebeklerde Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Bebekler için günde 3 kez sabunlu sıcak suyla 20 dakika boyunca iltihaplı bölge yıkanabilir. Özellikle banyo sırasında zeytinyağlı sabun etkilidir. Aynı şekilde elma sirkesinin içinde bulunan antiseptikler de iltihap kurutmada etkilidir.