El Masajı

El Masajı

Kişisel bakıma gösterilen ilginin arttığı bu günlerde bir diğer adı refleksoloji olan el masajına olan talepler de aynı oranda artış gösterir. Vücudun gün boyunca en aktif olarak kullanılan uzvu olarak karşımıza çıkan eller, aslında fazlasıyla yorulur ve rahatlaması için çeşitli uygulamalara ihtiyaç duyar. Bu noktada el masajının önemi ortaya çıkar.
Ellerde oluşan ağrıların giderilmesi ve çok daha sağlıklı bir görünüm oluşması için çeşitli masaj yöntemleriyle dolaşım sisteminin harekete geçirilmesi gerekir. Peki, el masajı nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır? Siz de bu sorulara yanıt arayanlar arasındaysanız cevabı yazının devamında bulabilir, böylece en doğru yöntemlerle el masajından yararlanarak sağlıklı ve dingin ellere sahip olmanın avantajını yaşayabilirsiniz.

El Masajı Nedir?

Kan dolaşımı açısından fazlasıyla yararlı olan el masajı nedir, sorusu günümüzde oldukça merak edilen konular arasında kendine yer bulmayı başarır. Masaj yağı kullanılarak elin belirli kısımlarına çeşitli hareketlerin uygulanıp kan dolaşımının hızlanmasını sağlayan yöntemlere kısaca el masajı denir.
Belirli hareketlerin uygun noktalara tekrarlanarak uygulanmasıyla yapılan el masajı, aslında lenflerin açılmasını sağlar, böylece kemiklerde ve eklemlerde rahatlama hissi yaratır. Bu da stresli bir günün ardından konforlu ve dingin bir etki yaratarak kişilerin yaşam kalitesini artırır.
Siz de doğru yöntemleri kullanarak lenf tıkanıklıklarının önüne geçebilir, yorulmuş olan ellerinize gerekli özeni gösterebilirsiniz. Lenf tıkanıklığının olduğu durumlarda yüzükleriniz parmaklarınıza dar gelmeye başlayabilir.
Ayrıca sabahları vücudunuzda ağrı hissedebilir, yorgun ve şişkin olmaktan şikâyetçi olabilirsiniz. Tüm bu sorunlara çözüm getiren el masajı, düzenli olarak doğru yöntemlerle yapıldığı takdirde yaşamınıza benzersiz bir dokunuş kazandırır.

El Masajı Noktaları

Bu tür uygulamalardan maksimum verim alınabilmesi için öncelikle el masajı noktaları hakkında detaylı bilgi edinilmesi gerekir. Bu noktalara yapılan doğru masaj teknikleri sayesinde lenf sisteminizdeki tıkanıklıklardan kurtulabilir, yorgun ellerinize canlılık kazandırabilir ve genel olarak vücut sağlığınızı destekleyerek yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Şimdi kısaca el masajı için uygun noktalar nelerdir ona bakalım:

 • Parmak Uçları
 • Dört Eklem
 • Boylam Çizgisi
 • Bilek kıvrımının hemen altı
 • Elin önü ve arkası
 • El Çukuru
 • Başparmağın temel noktası
 • Serçe parmağın hemen alt kısmı

Tüm bu masaj noktaları oldukça önemlidir ve bunların her birine yapılan masaj vücudun çeşitli bölgelerine fayda sağlar. Bu nedenle rahatsızlığınızın türüne göre uygun masaj yöntemini doğru noktalara uygulayabilir, yaşadığınız rahatsızlıkların giderilmesi adına önemli adımlar atabilirsiniz. Örneğin; parmak uçlarına yapılan masaj dispersiyon olarak ifade edilir ve bu uygulama özellikle grip, boğaz ağrısı, ateş gibi rahatsızlıklara iyi gelebilir. Dört eklem noktalarına yapılan masaj ise gözlerdeki acı ve yorgunluk, kulaklardaki çınlama gibi sorunların giderilmesine katkıda bulunur.
El Masajı Ne İşe Yarar

El Masajı Ne İşe Yarar?

En çok merak edilen konulardan biri de el masajı ne işe yarar sorusunun cevabı olur. Lenflerin açılmasına yardımcı olan el masajı sağladığı yararlar bakımından aslında oldukça kalabalık bir listeyi karşımıza çıkarır ancak bunların en bilinenleri kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • Vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını destekler.
 • Dokulardaki ve hücrelerdeki yabancı maddeleri, bakterileri ve mikropları uzaklaştırmaya yardımcı olur.
 • Yıpranmış veya ölü hücrelerden elin arındırılmasına imkan tanır.
 • Çeşitli nedenlerle kaybedilen proteinlerin belirli bir kısmının yeniden dolaşıma kazandırılmasına olanak sağlar.
 • Bağırsaklarda emilen yağ asitlerinin yanı sıra vitaminlerin de dolaşıma katılmasına destek olur.
 • Vücudun savunma sistemlerini güçlendirir.

Tüm bu faydalarının yanı sıra stresten uzak kalmanızı sağlayan el masajı, aynı zamanda dingin ve rahat hissetmeniz için de uygun bir zemin hazırlar.

El Masajı Nasıl Yapılır?

Sayısız faydası ile dikkatleri üzerine çeken el masajı nasıl yapılır, sorusuna yanıt arıyorsanız adım adım el masajı uygulamasına göz atabilir, siz de düzenli masajla yaşamanıza benzersiz bir dokunuş kazandırabilirsiniz.

 • İlk olarak ellerinizi yağlayın. Yağ olarak ihtiyaçlarınıza uygun seçeneklere yönelmeniz önemlidir. Ayrıca yağ kullanımını da abartmamaya dikkat edin.
 • Ardından efloraja başlayabilirsiniz. Yani elinizin üst kısmını sıvazlayarak masaja başlayabilirsiniz. Bu tür hareketler vücudunuzun ısınmasını sağlar.
 • Lenfleri açmak adına cildinizin üzerine dairesel olarak baskı yapın. Bu süreçte bilekle dirsek arasına da masaj uygulayabilirsiniz.
 • Tarak kemiklerine friksiyon yapmanız da önemlidir. Yani bu bölgelerdeki kemiklerin arasına dairesel hareketler uygulayın.
 • Sırada parmaklara baskı uygulama süreci var. Bu noktada eklem noktaları değil, doğrudan kemikler üzerine masaj yapın.
 • Avuç içine de masaj yapmanız gerekir. Bu süreçte parmak köklerindeki boşlıuklara uygulamayı gerçekleştirin.
 • Tarak kemiklerine friksiyon yapın ve lenflerin iyice açılmasını sağlayın. Dilerseniz yumruğunuzu diğer elinizin içinde ileri geri yaparak da açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Avuç içine friksiyon uygulayın. Bu uygulamada iki elden destek alınması faydalı olur.
 • Eklemleri uyarmayı unutmayın. Bunu en kolay şekilde yapmak için parmaklarınızı masaj yaptığınız kişinin parmaklarına kilitleyip ileri geri hareket ettirebilirsiniz.
 • Son olarak masajı bitirin. Bu süreçte ise eli bileklerinden tutup hafifçe sallamak gerekir. Ayrıca bileğe friksiyon yapmanız da faydalı olur.

El Masajı Faydaları

El Masajı Faydaları

El masajı faydaları saymakla bitmez. Gün içerisinde aşırı şekilde aktif olan bu uzuv, aslında vücudun diğer uzuvlarını ve organlarını da fazlasıyla etkiler. Bu nedenle el bakımına özen göstermek ve düzenli aralıklarla masaj yapmak önemlidir. El masajının sağladığı faydaların başlıcaları ise şu şekildedir:

 • Ruh halinizi iyileştirir.
 • El ve parmak ağrılarını azaltır.
 • Çok daha iyi ve kaliteli uyku sunar.
 • Kavrama gücünü artırır.
 • Ellerin çok daha güçlü olmasını sağlar.

Ayrıca lenflerin tıkanıklığını gidermek için de aktif olarak yararlanılan el masajının yapılan araştırmalara göre ciddi sağlık problemlerinin tedavisinde destekleyici olduğu da ortaya çıkmıştır. Örneğin;

 • Yüksek tansiyonu dengelemeye yardımcıdır.
 • Bunama üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Artrit, karpal tünel sendromu gibi rahatsızlıklardaki ağrıların hafiflemesini destekler.
 • Parkinson hastalığının semptomlarını hafifletmeye ve geciktirmeye etki eder.

Tüm bu faydalarıyla dikkatleri üzerine çeken el masajının sağlamış olduğu avantajları bilmeniz ve bunlardan yararlanmanız yaşam kalitenizi doğrudan etkiler. Bu nedenle ister evde amatör el masajı yaparak kendinizi rahatlatabilir dilerseniz de profesyonel masaj hizmeti alarak tüm bedeninize katkıda bulunan el masajı tekniklerinden faydalanabilirsiniz. Doğru yağlardan yararlanarak mental olarak da kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Baş Ağrısı El Masajı

Baş ağrısı el masajı ne alaka gibi düşünebilirsiniz. Oysaki ele doğru uygulanan masaj teknikleri, başta baş ağrısı olmak üzere pek çok farklı rahatsızlığın hafifletilmesine olumlu etkide bulunur. Özellikle lenf tıkanıklıklarının önüne geçen bu tür uygulamalar farklı tekniklerle gerçekleştirilir. Örneğin; Sultan masajı olarak da bilinen dört el masajı oldukça popülerdir. Bunun nedeni ise iki terapistin tek bir kişiye aynı anda masaj yapması ve yapılan uygulamaların senkronize şekilde yapılmasıdır.
Ayrıca doğru noktalara masaj yaparak evinizde bile kendi başınıza el masajı yapabilir, yaşamınıza olumlu etkiler kazandırabilirsiniz. Bu tür masajlar gün boyu yorulan ellerinizi rahatlatırken baş ağrısı gibi sorunların da giderilmesine katkıda bulunur. Ayrıca kasların, zihnin, bedenin üzerinde faydaları olan bu tür el masajı tekniklerinin detaylarını öğrenerek siz de kendinize yatırım yapmanın avantajını elde edebilirsiniz.
El Masajı Teknikleri Nelerdir?

El Masajı Teknikleri Nelerdir?

El masajı teknikleri nelerdir sorusuna yanıt arıyorsanız öncelikle elinizdeki masaj noktalarını öğrenmeniz, ardından bu noktalara hangi sırayla ne şekilde masaj yapacağınızı öğrenmeniz gerekir. Bu tür masaj işlemleri iki elle yapılabileceği gibi, dört el masajından yararlanmayı da düşünebilirsiniz.
Ayrıca masaj için seçeceğiniz yağın önemini de unutmamanız gerekir. Yağın ihtiyaçlarınıza uygun içerikte olması, doğru miktarda kullanılması çok önemlidir. Özellikle Hindistan cevizi yağı, badem yağı, jojoba yağı, zeytinyağı, avokado yağı veya susam yağı gibi seçenekler büyük ilgi görür. Bunların raf ömrüne de özen göstermeniz gerekir. Tüm masaj adımlarını sırasıyla ve doğru şekilde yaparak etkili çözümler sunan bir uygulama gerçekleştirebilirsiniz.
Yukarıda vermiş olduğumuz refleksoloji adımlarını takip ederek istediğiniz başarıyı elde edebilir, dilerseniz de profesyonel el masajı hizmeti veren merkezlerden destek alarak dört el masajı yaptırabilir, yaşam kalitenizi bir adım ileri taşımanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.
Evde yapabileceğiniz el masajı teknikleri de aslında oldukça çeşitlidir. Bu işlemi kendi kendinize yapabileceğiniz gibi bir yakınınızdan da destek alabilirsiniz. Böylece rahatlama fırsatı bulabilir ve stresi minimize edebilirsiniz.

El Masajına Nereden Başlanır?

El masajına bir miktar yağ aldıktan sonra elin üst kısmını sıvazlamakla başlanır. Böylece vücudun ısınması sağlanır. Bu işlemin adı ise efloraj olarak karşımıza çıkar.

Evde El Masajı Nasıl Yapılır?

El masajından yararlanmak istediğinizde sadece profesyonel destek almak zorunda değilsiniz. Evde el masajını kendiniz de yapabilirsiniz. Ellerinizi yağlayarak parmaklarınızı esnetebilirsiniz. Parmaklarınızı avucunuzun ön kısmına değecek şekilde esnetmeniz doğru olur. Bu noktada parmaklarınıza hassas davranın. Ardından başparmağınızla avucunuzda dairesel hareketler yapabilirsiniz.

El Parmak Masajı Nasıl Yapılır?

El parmak masajı aslında oldukça kolaydır ve bu teknik ortalama beş dakika sürer. Teker teker tüm parmaklar diğer elle kavranır ve her bir parmak hafif bir şekilde çekilir. Bu çekme süreci 2 ya da 3 dakikalık zaman alır.

Avuç İçi Masaj Nasıl Yapılır?

Avuç içi masajı da oldukça merak edilir. Bu noktada baş parmağınızı diğer elinizin avucuna getirin ve 5 dakika boyunca masaj yapın. Bunu yaparken sıkma ve ovalama işlemini gerçekleştirebilir ve kısa sürede rahatladığınızı hissedebilirsiniz.

Sonraki Yazı
Gül Suyu Faydaları

Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.Tanı ve tedavi mutlak bir doktor tarafından yapılması gereken son derece ciddi işlemlerdir.

Kampanyalardan Haberdar Olun

Tüm Hakları Saklıdır.